'Kuru su' üretildiOrtaya çıkan madde, pudra şekerine benziyor ve kimyasalların kullanım şekilleriyle ilgili olarak devrim yaratabileceği belirtiliyor. Her kuru su molekelü, kumlu, silisli bir tabaka ile çevrili olan bir su damlası içeriyor.

Aslında kuru suyun yüzde 95’i ‘ıslak’ sudan oluşuyor. Uzmanlar, kuru suyun sera gazı etkisi yaratan karbondioksiti emme ve hapsetme yoluyla küresel ısınma ile mücadelede kullanılabileceğini belirtiyor. Deneyler, kuru suyun sıradan suya göre karbondioksiti emmede üç kat daha iyi olduğunu ortaya koydu.
Kuru suyun metanı depolamak ve doğal gazın enerji kaynağı potansiyelini artırmak anlamında da yararlı olabileceği kaydediliyor. Liverpool Üniversitesi’nden Dr. Ben Carten kuru su ile ilgili araştırmasını Boston’daki American Chemical Society’nin 240. ulusal toplantısında sundu. Carten burada “Tam olarak buna benzeyen hiçbir şey yok. Umut ediyoruz ki, kuru suyun gelecekte dalgalar yaptığını görebiliriz” diye konuştu. Carter’ın ekibi tarafından sunulan bir başka araştırmada, kuru su hidrojen ve maleik asit arasındaki reaksiyonları hızlandırmak üzere bir katalizör olarak kullanıldı. Bu süksinik asidi yarattı. Bu asit türü, ilaç, gıda muhtevası ve tüketim mallarında yaygın olarak kullanılıyor.
Genelde hidrojen ve maleik asidin süksinik asit oluşturabilmek için karıştırılması gerekiyor. Ama kurusu su molekülleri kullanıldığında enerji daha verimli kullanılıyor.
Teknolojinin, ‘kuru’ toz emülsiyonlar, daha karıştırılamaz iki tür (su ve yağ gibi) sıvının karışımlar yaratmada kullanılabileceği belirtiliyor. Kuru emülsiyonlar bunu daha güvenli hale getiriyor ve potansiyel olarak zararlı sıvıların depolanmasını ve nakledilmesini kolaylaştırıyor.
Bilim dünyası yeni keşiflerde sınır tanımıyor. Bilim insanlarının son keşfi “kuru su” oldu. “Kuru su” kullanımının, küresel ısınma ve sera gazı salımına karşı verilen mücadeleye destek olması bekleniyor.
“Kuru suyun” aslında 95’i “ıslak” sudan oluşuyor. Sadece suyu oluşturan damlacıklar silika kumuyla kaplanarak, normal su “kuru suya” dönüştürülüyor. Bilim insanları, kuru suyun, karbondioksidi normal sudan üç kat daha iyi absorbe ettiğini de belirtiyor.
Peki insanlar kuru suyu içebilecek mi? sorunun cevabı henüz net olmamakla birlikte silika kumuyla kaplı suyun, ilaç ve gıda bileşenlerinin yapımında kullanılması bekleniyor.
NE KAZANDIRACAK?
Bilim insanları tarafından üretilen bu su türünün, sera gazı salımlarını önleyerek, küresel ısınmayla mücadeleye katkı vereceği ifade ediliyor.
Kuru suyun ayrıca metan gazının depolanması ve doğal gazın enerji kaynağı olarak kullanılma potansiyelinin artırılmasına da fayda sağlayabileceği belirtiliyor.
Kuru su, sanayide kullanılmaya başlandığında önemli enerji tasarrufuna da katkıda bulunacak. Tonlarca suyun bir yerden başka bir yere taşınmasına gerek kalmayacak. Pudra şekeri şeklindeki suyun taşınması hem daha kolay olacak hem de çok fazla yer kaplamayacak. Bu durum insan gücünde ve enerjide önemli tasarruf sağlayacak.
sağlayacak.

3 comments
 • özge
  08 Eylül 2010 at 15:27

  iyi ya cebimize koyarız artık 😀

  Yanıtla
 • Yunus
  08 Eylül 2010 at 15:29

  Kuru Sumu Kuru Su Ne aRar La Yaş Suda : D

  Şaşırdım

  Dünyanın B*ku Çıktık : D

  Suyunda Kurusunu buldular ya helal olsun adamlara kıyamet geliyor : D

  Yanıtla
 • fotoğrafkolik
  18 Eylül 2010 at 12:52

  harbiden dünyanın b.ku çıktı :d yakında bizide bit yaptılar.

  Yanıtla

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.