Merhaba arkadaşlar bu makalemde TTNET ya da Diğer firmaların taahhütlü internetle beraber bizlere sattığı modemleri nasıl AccesPoint olarak kullanabiliriz onu anlatacağım.

Bu Makalede yer alan marka favori markam olan ZyXEL olacaktır.

AP AccesPoint Olarak kullanacağım modemin Modeli P-660W-Tx

1. AccesPoint olarak kullanacağımız modeme bağlanıp modem arayüzüne erişmemiz gerek local ip ‘192.168.1.1’

2.Modem Arayüzüne eriştikten sonra sol tarafta bulunan sekmeli menüden AĞ ‘a tıklayıp Geniş Alan Ağı Menüsüne erişip  İnternet Erişim Ayarları Çatısı altında bulunan Genel Ayarlar bölümünden Mod Kısmından Modemimizi  Köprü Moduna alalıp uygula butonuna tıklayalım.1


3.Sol Menüden Yerel Alan Ağı Menüsünden IP Kısmından  IP Adresi:  192.168.1.1 Olan Ip’yi 192.168.1.x olarak bir değer atayın x yerine 2-9 arası bir rakam girin. (Bu işlemi yapmamızın nedeni AccesPoint Olarak kullanacağımız modemi Ana Modeminden gelen Rj45 Kablosuna bağlayacağımız için yönetim paneli çakışmasının önüne geçmiş oluruz)

4

4.Yine sol Menüden  Yerel Alan Ağı Menüsüne erişip DHCP Kurulumu Çatısı altından DHCP ‘yi Sunucu Modundan alıp Hiçbiri Seçimine almamız gerek. ( Bu işlemi yapmamızın nedeni Ana Modemden dağıtılırken AccesPoint Üzerinden tekrar IP’dağıtılmasını engellemek )

 

3

 

Komşudan internet alıyorsanız o interneti evinize kablosuz dağıtmak istiyorsanız ya da modeminizin wifi sinyali zayıf ise bu işlemi yapmanızda fayda var.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.